+421 908 300 304 | obchod@raciohouse.sk

Rekuperácia vzduchu

REKUPERÁCIA VZDUCHU

Kvalita vzduchu výrazne vplýva na pohodu a zdravie ľudí. Väčšina ľudí trávi v interiéri okolo 70 – 80% času. Tu je kvalita vzduchu ovplyvnená výparmi škodlivých chemických látok z nábytku, stavebných materiálov, náterov, tabákovým dymom, mikroorganizmami, vlhkosťou a pachmi. Jednou z možností je aplikácia princípu riadeného vetrania s využitím rekuperácie vzduchu na zabezpečenie pohody v obytných budovách. Riadené vetranie má kontrolovaný prívod aj odvod vzduchu, a teda možno využiť ďalšie prvky na zníženie potreby energie, ako sú spätné získavanie tepla alebo cirkulačná prevádzka, vďaka čomu sa objekt dostáva do kategórie nízkoenergetických a pasívnych stavieb. Rekuperačné jednotky sa starajú o zdravé prostredie bez prachu, pyľu, vlhkosti a hluku pri ideálnej vlhkosti vnútorného prostredia.

Znečistený vzduch je odsávaný z kuchyne, kúpelní, toaliet a chodieb cez rekuperačný výmenník, kde odovzdá teplo vonkajšiemu filtrovanému čerstvému vzduchu, ktorý je privádzaný do obytných priestorov s vysokou účinnosťou. Účinnosť protiprúdeho výmenníka je až okolo 90%.

snimka11__640-480-2

Podľa noriem STN a EU na udržanie hygienicky doporučených hodnôt prívodu čerstvého vzduchu je pre riadené vetranie doporučená intenzita vetrania 0,3 až 0,5 hod-1. Množstvo čerstvého vzduchu na osobu je stanovené na 25 – 30 m3/h

 

Výhody rekuperácie vzduchu:

– Odstránenie hluku z okolia, zavreté okná

– Filtrácia čerstvého vzduchu, prach, peľ, chemické výpary ostanú vonku

– Odsávanie vlhkého vzduchu z obytných priestorov, zamedzenie šírenia roztočov a plesní

– Odsávanie znečisteného vzduchu z obytných priestorov

– Zníženie energetických strát čo vedie k zníženiu nákladov na vykurovanie

article_23_rekuperacia-v-rd__640-480-2

 

Rekuperačná jednotka pozostáva:

rekuperačný výmenník s obtokom, filtre, ventilátory, systém regulácie a čidiel, izolovaná skriňa

ehr325d5__640-480-2

 

Viac informácií ohľadom rekuperácie vzduchu nájdete v prílohe: Rekuperácia – brožúra.