+421 908 300 304 | obchod@raciohouse.sk

Fotovoltaické systémy

Fotovoltaika je technológia vyrabajúca elektrickú energiu zo slnečného žiarenia. Elektrická energia sa týmto spôsobom vyrába nehlučne, bez akýchkoľvek pohyblivých súčastí a bez nepriaznivých následkov. Fotovoltaický systém pracuje automaticky, bez obsluhy a veľkých nárokov na údržbu. Fotovoltaické články neprodukujú žiadne škodlivé látky, ani emisie CO2. Pri ich prevádzke nevzniká žiaden hluk, nemájú vplyv na organizmy v okolí, ani na živočíchov. Fotovoltaické panely využívajú energiu, ktorá je zadarmo, preto sú ich prevádzkové náklady zenadbateľné a navyše sú veľmi spoľahlivé. Výhodou fotovoltaiky je, že panely možno pridávať a tak zväčšovať výkon celého zariadenia. Všeobecne je možné povedať, že fotovoltaickž panel s výkonom 240 Wp vyrobí ročne na územá slovenskej republiky 240 až 264 kWh elektrickej energie.

 

 

Ohrev vody fotovoltaikou

Pre ohrev vody sa využíva energia slnka, ktorá pomocou fotovoltaických článkov vyrába jednosmerný elektrický prúd, ktorý zohrieva vodu v zásobníku. Originálnym riešením je napojenie na fotovoltaické panely, pri ktorom nevznikajú žiadne straty elektrickej energie a preto zariadenie pracuje veľmi efektívne, pričom je zabezpečená tepelná ochrana a bezpečná regulácia celého systému.

Využitie fotovoltaických panelov na ohrev vody je ekologická výroba elektrickej energie, ktorú si v plnom rozsahu spotrebováva výrobca. Nie sú potrebné žiadne povolenia na pripojenie bez potreby investovaní do ďalších prídavných zariadení. Je to zatiaľ najefektívnejšie a bezstratové využitie ekologickej elektrickej energie z fotovoltaických panelov.

Intenzitu slnečného svetla ovplyvňuje počasie a ročné obdobia, preto je slnko v pozemských podmienkach nestály a zdroj energie. Hybridné ohrievače dokážu zohrievať vodu slnečným žiarením alebo kombináciou slnka a stály zdrojov energie (plyn, elektrina zo siete).

 

 

Fotovoltaika

 

 

 

Fotovoltaické panely

Pre správne fungovanie fotovoltaického systému je potrebné použiť mono alebo polykryštalické fotovltaické panely o výkone 250 W/ 1 panel.

Nesporne veľkou výhodou fotovoltaických panelov je ich pomerne nízka váha (cca 19kg/1 panel), čo umožňuje umiestniť panely kdekoľvek, kde je max. priamy dopad slnečného svetla. Ideálna orientácia je na juh s možnou odchýlkou +- 20°. Pri väčšej odchýlke dochádza k stratám pri výrobe elektriny v paneloch. Sklon panelov v strednej európe by mal byť v rozmedzí 20-36°. Vzdialenosť káblov medzi panelmi a zásobníkom vody by nemala byť väčšia ako 100m. najviac používané fotovoltaické panely majú rozery akolo 160 x 100 cm (1,6 m²).

 

panely

 

Fotovoltaické vykurovanie

Patentované ovládanie jednosmerného prúdu (DC), ktoré používa Logitex, sa dá použiť okrem ohrevu vody aj pre kúrenie, ktoré je pripojené ku zdroju z fotovoltaických panelov. Absolútnou svetovou dominanciou systému Logitex je automatický presun jednosmerného prúdu medzi výrobkami, ktoré sú napojené na zdroj jednosmerného prúdu. Ak sa v zásobníku vody zohreje voda na nastavenú teplotu, elektrinu presunie do druhého zásobníka alebo z vykurovacieho systému do zásobníka, čím sa rovnomerne rozdelí celodenná produkcia elektriny z fotovoltaických panelov. Systémy kúrenia a ohrevu vody Logitex komunikujú medzi sebou automaticky, bez potreby ďalšieho elektronického riadenia. Fotovoltaické kúrenie je možné využiť pre elektrické výhrevné systémy alebo pre kvapalinové systémy vykurovania.

Tento systém je možné napojiť na elektrické vykurovacie panely ARIEM DC.

 

 

foto-system