+421 908 300 304 | obchod@raciohouse.sk

Krby

Na Slovensku je veľmi populárne využívanie krbov. Ide o technológiu nezaťažujúcu prírodné prostredie. Krb dáva obytnému priestoru pocit domova – rodinnú atmosféru. Je dominatným prvkom v architektúre. Dáva nám pocit ovládnutia ohňa a v neposlednom rade aj šetrí náklady na vykurovanie a v poslednej dobe aj na prípravu TUV. Správny výber dizajnu, určenia a technických parametrov prekonzultujte s odborníkmi.

 

ROZDELENIE KRBOV

  • Teplovzdušné krby a krbové vložky

3krb-4__640-480-2

  • Teplovodné krby a krbové vložky

akumulacny-krb-2__640-480-2krb-tuv__640-480-2

  • Akumulačné krby a kachle

kachle-2__640-480-2akumulacny-krb-kachle__640-480-2

  • Piecky, pece a sporáky

piecka__640-480-2pec__640-480-2

  • Biokrby

biokrb-2__640-480-2

  • Plynové krby

plynovy-krb-1__640-480-2plynovy-krb-2__640-480-2

Ďalej môžme tieto výroky rozdeliť na vstavané a samostatne stojace, alebo aj závesné.  S otvoreným a uzavretým ohniskom.  S obojstranným ohniskom.

 

TEPLOVZDUŠNÝ KRB

Teplovzdušné vykurovanie je založené na vykurovaní teplým vzduchom od teplovzdušnej krbovej vložky, ktorá je obsatavná izolačno – akumulačným materiálom. Vzduch, ktorý cirkuluje v medzipriestore sa zohrieva a mriežkami vychádza do miestnosti. Okrem toho krb vykuruje aj sálavým teplom prostredníctvom dvierok a samotnou obstavbou.

Možnosti distribúcie vzduchu:

– mriežkami v hornej časti krbu – sopúchu

– mriežkami a rozvodmi vzduchu do jednotlivých miestností prirodzenou cestou

– mriežkami a rozvodmi vzduchu do jednotlivých miestností za pomoci ventilátora

 

TEPLOVODNÝ KRB

Činnosť teplovodného krbu je podobná ako u tepovzdušného či akumulačného. Rozdiel je však v tom, že teplovodný krb produkuje pri kúrení nielen teplý vzduch, či sálavú zožku tepla, ale hlavne teplú vodu. Väčšia časť tepelného výkonu pri kúrení vyrába teplú vodu a menšia časť teplý vzduch

Typy teplovodných krbov:

1. s integrovaným teplovodným výmenníkom.

2. s externým teplovodným výmenníkom, ktorý sa napojí na dymovú kkomoru krbovej vložky.

Teplovodný krb takto vyrába teplú vodu, ktorú môžme použiť v systéme vykurovania a prípravy TUV. Táto ohriata voda môže dosiahnuť vysoké teploty až do 90oC. Preto je potrebné túto ohriatu vodu akumulovať v zásobníku. Ako jediný na Slovensku ponúkamé ucelený systém tepelného čerpadla a teplovodného krbu na vykurovanie a prípravu TUV a to systémom kompaktnej kotolne. Viac informácií v odseku Tepelné čerpadlá.

 

krb-tuv__640-480-212

AKUMULAČNÝ KRB

Pracuje na princípe sálavého tepla. Je to obdobné ako žiarenie slnka. Sálavé teplo sa šíri rovnomerne všetkými smermi a neozohrieva vzduch, ale predmety na ktoré dopadne (steny, strop, podlaha a iné). Od nich sa zohrieva okolitý vzduch. Akumulačná pec, či krb má dlhú zotrvačnosť a vykuruje priestor dlho aj  po vyhasnutí ohniska.