+421 908 300 304 | obchod@raciohouse.sk

Konopný betón a jeho využitie v praxi

Konopný betón a jeho využitie v praxi
12. Apríla 2016 Adam Copuš

Konopný betón a jeho využitie v praxi

 

Domy z konope ? Prekvapilo vás to ? Mňa ani nie, veď ekodomy sa dnes stavajú z  ekopanelov, z nepálených tehál, či dokonca zo slamy. Má hygroskopické vlastnosti, čo v praxi znamená, že pri prebytku  vonkajšej  vlhkosti ju do seba absorbuje a pri nedostatku ju zo seba uvoľní (dom dýcha). Tieto prírodné materiály sa využívali tisícročia, dnes sa k nim zase vraciame .

V tomto blogu si povieme niečo:

  • O zložení konopného betónu.
  • O jeho vlastnostiach.
  • O výstavbe domu z konopného betónu.

Konopný betón je vlastne zmes  vápenného pojiva (Tradical), vody a konopného pazderia . Konopné pazderie získavame z technického  konope. Je to spracovaná stonka konope, kde odstránením vlákna vzniká drevená hmota, teda pazderie.

530x0-3655-beton2      drt_014-630x420

 

Vlastnosti konopného betónu sú veľmi prekvapujúce, je 7x ľahší ako bežný betón, pričom je rovnako pevný. Nemusíme sa báť prasklín, pretože vďaka svojej pružnosti je 2,5x pružnejší ako bežný betón. Dom nie je potrebné dodatočné zatepľovať, pretože má vysoké tepelné a zvukové izolačné vlastnosti a veľkú tepelnú zotrvačnosť. Pri hrúbke obvodových stien 450mm má stavba hodnoty súčiniteľa prechodu tepla U= 0,16 W/m2.k. Môžeme to porovnať s pálenou tehlou Porotherm 44 Ti Profi (440mm), ktorá ma hodnoty súčiniteľa prechodu tepla U= 0,27 W/m2.k , čo je skoro dvojnásobok.

 

Keďže stavba je difúzne otvorená, vylučuje sa riziko vzniku plesní, alergických reakcií ,bakteriálnych infekcií, alebo astmy. To som ešte nespomínal, že konopné pazderie obsahuje kysličník uhličitý a zmiešaním vápna (Tradical) dochádza ku skameneniu, teda ku procesu mineralizácie (stavba sa spevňuje, čím je staršia tým je pevnejšia). Pri mineralizácii odčerpáva betón zo vzduchu CO2, teda oxid uhličitý, čím zlepšuje podmienky pre život v dome na viac ako ekologické. Znamená to, že čistí vzduch ešte veľa rokov po dokončení výstavby. Betón je dokonca odolný voči ohňu čo u slamených domoch a drevostavbách nenájdeme.

 

firetest-1014x487

 

Výstavba domu z konopného betónu je technologicky nenáročná. Postup začína tradične ako u drevostavieb, výstavbou drevenej konštrukcie (skeletu). Ak sú na nosnej drevenej konštrukcii pred zalievaním betónu pripravené rozvody vody a elektriny, uľahčíme si zasekávanie po zaliatí a dodatočné vyspravenie.

konopi02

 

Ako debnenie úplné postačí OSB doska, keďže betón je 7x ľahší ako bežný betón. Vylievanie stavby trvá asi 4 týždne 5-6 ľuďom so spotrebou 12-15 ton pazderia. Keďže konopný betón schne pár hodín, stavba rastie vysokou rýchlosťou. V dome nie je potrebné použiť žiadne lepidlá ani peny, obíde sa bez chémie.  Pri miešaní betónu sa najlepšie používa PAN MIXER ktorý ma 3x väčší objem ako bežná miešačka. Cenovo je to lacnejší variant ako bežná výstavba, keďže netreba dodatočné zateplenie, výstavba trvá krátku dobu a práca s prírodným materiálom je príjemnejšia.

 

 

Podľa môjho názoru ide o veľmi zaujímavú výstavbu, ktorá ma veľa výhod. Ak sa chcete odlíšiť a zvýšiť kvalitu svojho bývania prirodzeným životným prostredím,  potom je dom z konopného betónu vynikajúcou voľbou.

 

l_1347252ce6f7a21Hempcrete11024x687